AGC Automotive Czech
Úvod arrow Aktuality arrow Technowizz: Studenti za technické projekty získají od AGC 320.000 Kč

Aktualita

19. dubna 2024

Technowizz: Studenti za technické projekty získají od AGC 320.000 Kč

Úspěšná technická řešení všech šesti témat se podařilo předložit studentům středních technických škol v regionu v rámci 7. ročníku soutěže Technowizz. Tu pořádá největší evropský závod na výrobu autoskel v Chudeřicích na Teplicku, společnost AGC Automotive Czech. Za své výkony si studenti, garanti z řad učitelů a samotné školy rozdělí rekordních 320.000 korun. Úkolů se letos nejlépe zhostila SPŠ Ostrov se třemi úspěšnými projekty. Mezi vítěze se zařadily také týmy HŠ, OA a Střední průmyslové školy v Teplicích, SPŠ a VOŠ v Liberci a SPŠ Technická z Jablonce nad Nisou. Partnery soutěže byly i letos FSI UJEP v Ústí nad Labem a TUL v Liberci.

Technowizz: Studenti za technické projekty získají od AGC 320.000 Kč

Zbyněk Slivoň, generální ředitel AGC Automotive Czech: „Letošní ročník soutěže Technowizz byl pro nás opravdu překvapením. Šíře úkolů, které pocházejí přímo z našeho výrobního závodu, byla široká. Přesto si mladí studenti s tématy poradili nad míru dobře. Již nyní víme, že jedno z navrhnutých řešení skutečně uvedeme v život. Věřím, že nebude jediné. Naše soutěž je ukázkou toho, že pokud se chce, propojení mezi školami a průmyslem může fungovat, a to dlouhodobě. Vždyť naši soutěž vyhlašujeme již sedm let.“ '

Studenti si mohli vybrat jedno ze šesti technických témat a navrhnout jejich řešení. Šlo například o  vytvoření databáze projektů, materiálů a jejich složení, návrh a konstrukci měřidla forem při výstupu z pece nebo navržení procesu či přípravku pro čištění vnitřního prostoru odsávacího tubusu od barvy. Soutěže se letos účastnilo celkem dvanáct týmů ze sedmi středních technických škol na severozápadě Čech a z Rakovníka. 

Hodnotící komise byla s předvedenými řešeními velmi spokojená. Celkem se do soutěže zapojilo 27 studentů. Důležitou roli hrají vždy jejich učitelé, kteří je aktivně vedou a konzultují s nimi připravovaná řešení. I jim patří velký dík, že vedou své studenty k účasti na dobrovolných aktivitách, jako je právě Technowizz,“ řekl Jiří Hofbauer, personální ředitel AGC Automotive Czech. Každý student vítězného týmu si odnesl 10.000 korun, garanti týmů z řad pedagogů po 5000 korunách a každá ze škol, jejíž tým zvítězil, získala 30.000 korun na zlepšení technického vybavení pro studenty. Již podruhé se AGC Automotive Czech rozhodla ocenit i týmy, které se svým řešením neuspěly, ale aktivně se zapojily do soutěže.

Soutěž Technowizz je určena pro studenty všech ročníků technických oborů středních a vyšších odborných škol z Ústeckého, Libereckého a Karlovarského kraje a části středních Čech. Může jít o školy soukromé i veřejné. Soutěž vždy probíhá dvoukolově. Nejprve studenti připravují řešení a následně ho prezentují před zástupci AGC Automotive Czech. Součástí řešení je i návštěva výrobního závodu AGC Automotive Czech v Chudeřicích. 

AGC Automotive Czech soutěž financuje Technowizz prostřednictvím svého Dárcovského fondu AGC, který spravuje Ústecká komunitní nadace. Partnery soutěže jsou Technická univerzita v Liberci a Fakulta strojního inženýrství UJEP v Ústí nad Labem. „Vyhlášení dalšího ročního soutěže předpokládáme na přelomu května a června letošního roku na webech www.komunitninadace.cz nebo na www.agcautomotive.cz,“ uvedl Petr Veselý z Ústecké komunitní nadace.

Soutěž Technowizz získala již několik ocenění, například v soutěži TOP Odpovědná firma za podporu regionu a také v rámci skupiny AGC. AGC Automotive Czech dlouhodobě podporuje také vysokoškolské vzdělávání technického směru. Spolupracuje například s UJEP v Ústí nad Labem, VŠCHT v Praze nebo TUL v Liberci. 

AGC Automotive Czech v Chudeřicích na Teplicku je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC s kapacitou až 30 milionů kusů autoskel. Skupina AGC je největším světovým výrobcem plochého skla. V současné době skupina AGC dodává skla pro všechny významné světové značky automobilů, jako Bentley, Porsche, Mercedes, Audi, BMW, Toyota, Volkswagen, Škoda, GM, FORD, Renault, Peugeot, Citroën, Suzuki, Fiat a další. 
 

Technowizz: Studenti za technické projekty získají od AGC 320.000 Kč