Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies. Více informací

Úvod arrow Aktuality arrow Technowizz: Studenti z Jablonce a Ostrova získají 240.000 Kč

Aktualita

22. dubna 2022

Technowizz: Studenti z Jablonce a Ostrova získají 240.000 Kč

Jak zlepšit výrobu autoskel automatizovaným přenosem signálu při označení vady na skle nebo návrhem přípravku pro odpojování konektorů při měření antény? To jsou jen dva ze čtyř úkolů, která úspěšně vyřešili studenti středních technických škol z Jablonce a Ostrova v letošním ročníku soutěže Technowizz. Tu již popáté vyhlásil největší výrobce autoskel v Evropě, společnost AGC Automotive Czech. Čtyři úspěšné týmy studentů a jejich učitelé si ve čtvrtek převzaly finanční odměny v hodnotě 240.000 korun. Garanty soutěže byly letos opět TUL v Liberci a UJEP v Ústí nad Labem.

Technowizz: Studenti z Jablonce a Ostrova získají 240.000 Kč

Luděk Steklý, člen představenstva AGC Automotive Czech: „Soutěž Technowizz je důležitým stavebním kamenem v naší podpoře technického vzdělávání v regionu. Naší snahou je umožnit mladým a nadějným studentům technických oborů zapojit se do řešení skutečných úkolů ve výrobě. Věříme, že jsou to pro ně neocenitelné zkušenosti nejen z pohledu technického růstu, ale i díky veřejným prezentacím je to zkušenost pro jejich maturitu i další životní zkoušky. I letošní výsledky ukázaly, že se u nás najde stále více chytrých a šikovných studentů se zájmem o techniku, z čehož máme radost.“ 

Soutěže se letos účastnilo celkem sedm týmů ze čtyř středních technických škol na severu Čech. „Vůbec poprvé v historii naší soutěže studenti vypracovali řešení pro všechny čtyři zadané technické úkoly. Nejlépe se to podařilo dvěma týmům ze SPŠ v Ostrově a dvěma týmům ze SPŠ technické v Jablonci. Celkem tak bylo oceněno deset studentů a čtyři garanti, jejich učitelé,“ řekl Lukáš Vavřina, který má ve firmě projekt na starosti. Každý student si odnesl 10.000 korun, garanti po 5000 korunách a každá ze škol získá 60.000 korun na zlepšení technického vybavení pro studenty.

Do soutěže Technowizz se mohou přihlásit studenti všech ročníků strojních nebo elektrotechnických oborů středních a vyšších odborných škol z Ústeckého, Libereckého a Karlovarského kraje. Může jít o školy soukromé i veřejné. „Nesmírně důležitá je zde role pedagogů, kteří jsou většinou motory pro zapojení studentů do soutěže. Bez nich a jejich vedení by v mnoha případech bylo pro studenty velmi těžké zadání splnit,“ vyzdvihl roli pedagogů Lukáš Vavřina. Soutěž vždy probíhá dvoukolově. Nejprve studenti připravují řešení a následně ho prezentují před zástupci AGC Automotive Czech. Součástí řešení je i návštěva výrobního závodu AGC Automotive Czech v Chudeřicích. 

AGC Automotive Czech soutěž financuje prostřednictvím svého Dárcovského fondu AGC, který spravuje Ústecká komunitní nadace. Partnery soutěže jsou Technická univerzita v Liberci a Fakulta strojního inženýrství UJEP v Ústí nad Labem, v jejímž zbrusu nové budově CEMMTECH se uskutečnily obhajoby řešení. „Vyhlášení dalšího ročního soutěže předpokládáme na přelomu května a června letošního roku na webech www.komunitninadace.cz nebo na www.agcautomotive.cz,“ uvedl Petr Veselý z Ústecké komunitní nadace.

Soutěž Technowizz získala již několik ocenění, například v soutěži TOP Odpovědná firma za podporu regionu a také v rámci skupiny AGC. AGC Automotive Czech dlouhodobě podporuje také vysokoškolské vzdělávání technického směru. Spolupracuje například s UJEP v Ústí nad Labem, ČVUT v Praze nebo TUL v Liberci. 

AGC Automotive Czech v Chudeřicích na Teplicku je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC s kapacitou až 30 milionů kusů autoskel. Skupina AGC je největším světovým výrobcem plochého skla. V současné době skupina AGC dodává skla pro všechny významné světové značky automobilů, jako Bentley, Porsche, Mercedes, Audi, BMW, Toyota, Volkswagen, Škoda, GM, FORD, Renault, Peugeot, Citroën, Suzuki, Fiat a další. 
 

Technowizz: Studenti z Jablonce a Ostrova získají 240.000 Kč