Tento web používá cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies. Více informací

Úvod arrow Aktuality arrow AGC spustila nový ročník soutěže TECHNOwizz pro studenty techniky

Aktualita

16. června 2022

AGC spustila nový ročník soutěže TECHNOwizz pro studenty techniky

Až 325.000 korun si mezi sebou mohou rozdělit studenti technických oborů středních škol v právě vyhlášeném novém ročníku soutěže TECHNOwizz. Společnost AGC Automotive Czech, největší domácí výrobce autoskel, vyhlásila již 6. ročník soutěže určené pro studenty středních a vyšších odborných škol v Ústeckém, Libereckém a Karlovarském kraji a vybraných okresech Středočeského kraje. Ti mají za úkol navrhnout technické řešení pro jedno z pěti témat vycházejících přímo z požadavků firmy. Nad soutěží převzaly záštitu Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci a Fakulta strojního inženýrství UJEP v Ústí nad Labem. Do soutěže se mohou studenti nebo týmy přihlásit do 14. října vyplněním formuláře na www.technowizz.cz.

AGC spustila nový ročník soutěže TECHNOwizz pro studenty techniky

Luděk Steklý, člen představenstva AGC Automotive Czech: „TECHNOwizz je důležitou součástí našich aktivit v regionu již šestým rokem. Dlouhodobě se snažíme aktivně ovlivňovat to, aby se mladí lidé zajímali o techniku a technické obory. Vedle naší vlastní střední školy s technickými obory, je to právě soutěž TECHNOwizz. Díky této soutěži umožňujeme mladým lidem, kteří mají zájem o techniku, dotknout se skutečných řešení pro výrobu. To je, jak máme od nich samotných potvrzené, jedinečná příležitost.“ 

Lukáš Vavřina, který má v AGC Automotive Czech projekt na starosti: „Velkou výhodou soutěže je, že práce mohou studenti využít například pro své ročníkové nebo maturitní práce. Máme ohlas od samotných škol, že je to dobrý systém jak pro studenty, tak pro samotné školy.“ 

Soutěž TECHNOowizz je určena pro studenty všech ročníků středních a vyšších odborných škol, kteří v denní formě studia studují obory strojní, elektrotechnické, chemické nebo obory materiálových věd, informačních a komunikačních technologií a jim příbuzné obory. U škol nezáleží na zřizovateli, ale sídlo musí mít v Ústeckém, Karlovarském nebo Libereckém kraji či v okresech Kladno, Mělník a Rakovník. 

Studenti si mohou vybrat jedno z pěti témat, která rozpracují. Jde například o technický návrh univerzálního stojanu pro kontrolu skla ve zkušebně, návrh měřící stanice pro zakládání komponentů do matrice nebo technický návrh na přenosný záznamník cyklů stroje. „Soutěžit přitom mohou jednotlivci nebo dvou až tříčlenné týmy. Ty by měly mít svého garanta, kterým je zpravidla učitel dané školy,“ doplnil Petr Veselý z Ústecké komunitní nadace, která zpravuje Dárcovský fond AGC Automotive Czech. 

Zajímavá je i finanční odměna pro vítěze. Vítězní jednotlivci nebo členové týmů v rámci jednotlivých témat dostanou každý 10.000 korun. Jejich školy pak na technické vybavení dalších 30.000 korun, garanti pak obdrží po 5.000 korun. Celkem si tak mezi sebou autoři vítězných řešení zadaných témat mohou rozdělit až 325.000 korun. 

AGC Automotive Czech soutěž financuje prostřednictvím svého Dárcovského fondu AGC Automotive Czech, který spravuje prestižní Ústecká komunitní nadace. Ta má na starost organizační záležitosti soutěže. Jednoduché přihlášky si mohou zájemci stáhnout také na webu naší nadace www.komunitninadace.cz a vyplněné poslat na email Komunitní nadace do 14. října. Zadání je nutné zpracovat do 31. ledna 2023. 
Soutěž TECHNOwizz byla v roce 2019 oceněna jako projekt roku podporující komunitu v rámci celorepublikové soutěže TOP Odpovědná velká firma.

Dárcovský fond AGC Automotive Czech není jedinou aktivitou firmy na podporu technického vzdělávání. Firma dlouhodobě podporuje také vysokoškolské vzdělávání technického směru. Spolupracuje například s TUL v Liberci, UJEP v Ústí nad Labem nebo ČVUT v Praze. Například studentům TUL v Liberci firma přispěla na vývoj studentské formule. 

AGC Automotive Czech v Chudeřicích na Teplicku je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC s roční kapacitou 30 milionů kusů autoskel. Skupina AGC je největším světovým výrobcem plochého skla a dvojkou na trhu automobilových skel v Evropě. V současné době skupina AGC dodává skla pro všechny významné světové značky automobilů, jako Bentley, Porsche, Mercedes, Audi, BMW, Toyota, Volkswagen, Škoda, GM, FORD, Renault, Peugeot, Citroën, Suzuki, Fiat a další. 

Více informací o soutěži na www.technowizz.cz

AGC spustila nový ročník soutěže TECHNOwizz pro studenty techniky